| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 9 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Item Height | 13 in |
| Voltage | 220 V |
| Model | Black & Decker CM1100 |
| Features | Auto Shut-off, Dishwasher Safe Parts, Pause-and-Serve, Programmable |
| Item Width | 9 in |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 3.5 lbs |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Black + Decker CM1100B 12 Cup Programmable Coffeemaker, Black. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 16.50 USD. Black + Decker CM1100B 12 Cup Programmable Coffeemaker, Black. Condition is Used. Shipped with USPS Ground Advantage.