| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 6 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | CM1100B |
| Control Panel | Digital |
| Item Height | 11 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Hot Milk, Latte Macchiato, Mocha |
| Features | Auto Shut-off, Dishwasher Safe Parts, Pause-and-Serve, Programmable |
| Cable Length | 36 in |
| Finish | Metallic |
| Color | Black |
| Brewing Time | 1 min |
| Material | Plastic |
| Grinding Method | Burr |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Decker CM1100B |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 6.6 lbs |
| Number of Settings/Programs | 3 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Black + Decker CM1100B 12-Cup Programmable Coffeemaker Cleaned Tested Free Ship. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 29.87 USD. ☕ Black + Decker CM1100B Coffeemaker. • Model: CM1100B. ✅ Brew strength selector. • Programmable features. ✅ Washable brew basket. • Cleaned and tested working. Condition: Pre-owned, cleaned and tested working.