| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Material | Cast Iron |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-1522434 |
| MPN | BH-1522434 |
| Color | Black |
| Type | Pub Tables |
| Item Height | 43" |
| Item Width | 30" |
| Item Length | 60" |
| Category | Pub Tables |
Check the listing for details. Bowery Hill Cast Iron/PVC X-Base Restarant Bar Table in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 426.41 USD. Complete your restaurant, break room or cafeteria with this bar height table top and base configuration. This set is designed for commercial use to withstand the daily rigors in the hospitality industry. This set will also make a great option for your home as a dining table or in the rec room. The reversible black or mahogany top allows you to choose your color of choice and then affix to the base. Surface is heat, scratch and moisture resistant. Use a mild detergent and water, dry clean to keep your tables spotless. Whether you are just starting your business or upgrading your furniture this bar table set will complete the look.Features : Material: Cast iron, laminate, medium density fiberboard, PVC, steelFinish: Black1.125"thick top with melamine coreBlack T-moldy protective edgingHeat, scratch and moisture resistantClean top with mild detergent/water and cloth dry(2) 22"x 22"table x-base with 3"dia. bar height columnSpecifications : Product Dimensions : 43.13"H x 30"W x 60"DProduct Weight : 70 lbsProduct Dimensions : (Base) 42"H x 22"W x 22"DTop Dimensions : 30"W x 60"L