| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Vietnam |
| Material | Solid Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-1862916 |
| MPN | BH-4752-1862916 |
| Color | White |
| Type | End Tables |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 20" |
| Item Length | 20" |
| Category | End Tables |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Bowery Hill Contemporary Solid Wood End Table with Sturdy Leg in White. Color: White, Condition: New. Listed at 151.90 USD. Functional and fashionable our Bowery Hill-style tables are sure to be a focal point for your living space. This timeless style is constructed from solid, eco-friendly hardwood and is fashioned with care and craftsmanship to perfectly accent your couch or living room chair. With sturdy leg assembly and a durable high build five-step finish, this is furniture you'll love for a lifetime.Features : Material: Solid woodFinish: WhiteCompact and multi-use: Our end tables are a great addition to any home. perfect for bedrooms, college dorms, living rooms or dens. The compact size allows it to fit ideally next to chairs or couches.High quality craftsmanship: Solid hardwood and durable high build five step finish ensures longevity of the tableConvenient design: Allows you to have table space anywhere! our tables will blend in all types of rooms, whether it is traditional, contemporary, rustic or transitional.Fast and easy set-upSpecifications : Product Dimensions : 22"H x 20"W x 20"DProduct Weight : 29.45 lbsAssembly Required : Yes