| Country of Manufacture | United States |
|---|---|
| Material | Engineered Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2866111 |
| MPN | BH-4752-2866111 |
| Color | Black |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 53" |
| Item Width | 80" |
| Item Length | 6" |
| Category | Headboards |
| Upholstery Fabric | Engineered Wood |
| Set Includes | Bowery Hill Engineered Wood Contemporary Black King Panel Headboa |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Countertop Material | Engineered Wood |
| Firmness | Engineered Wood |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Engineered Wood Contemporary Black King Panel Headboa |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508245914 |
Check the listing for details. Bowery Hill Engineered Wood Contemporary Black King Panel Headboard. Color: Black, Condition: New. Listed at 261.74 USD. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle replicated texture recalls the natural beauty of wood, highlighting the clean-lined form. And a matte black finish savvily suits different approaches to modern aesthetics.