| Country of Manufacture | Indonesia |
|---|---|
| Material | Rattan |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2892709 |
| MPN | BH-4752-2892709 |
| Color | Brown |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 82" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Rattan |
| Set Includes | Bowery Hill Honey Scalloped Rattan Pitrit King Standalone Headboa |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Countertop Material | Rattan |
| Firmness | Rattan |
| Frame Material | Rattan |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Honey Scalloped Rattan Pitrit King Standalone Headboa |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508319073 |
Check the listing for details. Bowery Hill Honey Scalloped Rattan Pitrit King Standalone Headboard. Color: Brown, Condition: New. Listed at 548.31 USD. Exotic splendor graces your bedroom with the immaculate standalone headboard. The hair-like strands of rattan/rattan-fiber are common due to the nature of the material. Constructed from Natural Rattan and Solid Mahogany Wood.