| Country of Manufacture | United States |
|---|---|
| Material | Leather |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2855466 |
| MPN | BH-4752-2855466 |
| Color | Caramel |
| Type | Sofas |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 36" |
| Item Width | 85" |
| Item Length | 38" |
| Category | Sofas |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Set Includes | Bowery Hill Leather Contemporary Corner-blocked frame Caramel Sof |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Leather |
| Firmness | Leather |
| Frame Material | Leather |
| Department | Sofas |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Leather Contemporary Corner-blocked frame Caramel Sof |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508245846 |
Check the listing for details. Bowery Hill Leather Contemporary Corner-blocked frame Caramel Sofa. Color: Caramel, Condition: New. Listed at 1032.11 USD. Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation. Corrected grain leather; two-tone sauvage effect enhances the depth of the color while replicating the effect of a wax pullup leather.