| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Rattan |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2175143 |
| MPN | BH-4752-2175143 |
| Color | Walnut |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Rattan |
Check the listing for details. Bowery Hill Mid-Century Rattan Full Size Headboard in Walnut. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 163.99 USD. Elevate the outline of your bedroom with the timeless design of the Bowery Hill headboard. Made in Malaysia, the Bowery Hill is constructed from wood displaying a natural ash walnut finish that adds warmth to any space. Woven synthetic rattan is embedded within the wood to add dimension with an airy, mid-century look. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the Bowery Hill headboard upgrades any bedroom.Features:Material: Rubber wood and synthetic rattanFinish: Ash walnutMid-century modern headboardWoven detailingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsSpecifications:Product Dimensions: 50"H x 60.6"W x 0.8"DProduct Weight: 19.8 lbs