| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2175173 |
| MPN | BH-4752-2175173 |
| Color | Walnut |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 83" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Bowery Hill Mid-Century Wood King Size Headboard in Ash Walnut. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 185.39 USD. Transform your bedroom into a cozy get-away with the splendid Bowery Hill headboard. Made in Malaysia, the Bowery Hill is constructed from sturdy wood displaying a natural ash walnut finish. Inset paneling highlights the natural wood grain, while its rounded silhouette lends a retro touch. Requiring assembly, the Bowery Hill is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. With superb back support and a delightful design, the Bowery Hill headboard elevates any bedroom.Features : Material: Rubber wood and engineered woodFinish: Ash walnutMid-century modern headboardInset panelingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsSpecifications : Product Dimensions : 50"H x 82.9"W x 0.8"DProduct Weight : 18.1 lbsHeadboard Dimensions : 50"H x 82.9"W x 0.8"DHeadboard Dimensions : (Headboard height without legs) 22.4"Assembly Required : Yes