| Country of Manufacture | Mexico |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-1855886 |
| MPN | BH-4752-1855886 |
| Color | Oak |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Traditional |
| Item Height | 40" |
| Item Width | 58" |
| Item Length | 10" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Bowery Hill Traditional Wood Full Bookcase Headboard in Fall Oak |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Full Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Traditional Wood Full Bookcase Headboard in Fall Oak |
| Installation | Yes |
| UPC | 195493450316 |
Check the listing for details. Bowery Hill Traditional Wood Full Bookcase Headboard in Fall Oak. Color: Oak, Condition: New. Listed at 271.69 USD. Creating storage in an unused vertical space. The bookcase is easy to keep clean with a soft dry cloth. Assembly is required by 2 adults and tools are not included. Finish: Fall oak. Requires complete assembly by 2 adults (tools not included).