| Material | Fabric |
|---|---|
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-1445641 |
| MPN | BH-4752-1445641 |
| Color | Purple |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Transitional |
| Item Height | 49" |
| Item Width | 42" |
| Item Length | 4" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Bowery Hill Transitional Fabric Upholstered Twin Headboard in Pur |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Transitional Fabric Upholstered Twin Headboard in Pur |
| Installation | Yes |
| UPC | 195493760170 |
Check the listing for details. Bowery Hill Transitional Fabric Upholstered Twin Headboard in Purple. Color: Purple, Condition: New. Listed at 119.07 USD. Soft and luxurious, this is a fabric headboard that makes it easy to define your sleeping space. An fabric twin headboard with square tufting makes your bedroom feel nice and cozy while standing out from other ordinary headboards.