| Country of Manufacture | United States |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2142947 |
| MPN | BH-4752-2142947 |
| Color | Black |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Transitional |
| Item Height | 44" |
| Item Width | 63" |
| Item Length | 7" |
| Category | Headboards |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Bowery Hill Transitional Wood Sleigh Queen Headboard in Black |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Transitional Wood Sleigh Queen Headboard in Black |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508381179 |
Check the listing for details. Bowery Hill Transitional Wood Sleigh Queen Headboard in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 172.24 USD. The trendy replicated black paint finish beautifully bathes the stylish curved footboard and shapely rails and moulding in a smooth beauty that perfectly captures the rich traditional style. Enhance the style of any bedroom with the rich traditional beauty of this bedroom collection.