| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2175170 |
| MPN | BH-4752-2175170 |
| Color | Walnut |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 43" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Bowery Hill Walnut Finished Wood Twin Size Headboard |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Walnut Finished Wood Twin Size Headboard |
| Installation | Yes |
| UPC | 195493047516 |
Check the listing for details. Bowery Hill Walnut Finished Wood Twin Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 93.99 USD. Transform your bedroom into a cozy get-away with the splendid Bowery Hill headboard. Made in Malaysia, the headboard is constructed from sturdy wood displaying a natural ash walnut finish. Inset paneling highlights the natural wood grain, while its rounded silhouette lends a retro touch.