| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Programs | Speed Interval |
| Usage | Home Use |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Set Includes | 3 lb dumbbells |
| Item Length | 55 in |
| Brand | Bowflex |
| Resistance | Magnetic |
| Type | Upright |
| Model Year | 2021 |
| Measurement Provided | Calories, Resistance Level, Heart Rate, Speed, Time, Distance |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 51 in |
| Model | Bowflex C6 |
| Features | Adjustable Seat, Bottle Holder, Phone Holder, RPM, Speedometer, Stationary Handles, Timer |
| Sport/Activity | Gym & Training |
| Item Width | 30 in |
| Item Weight | 20 lbs |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Bowflex C6 Indoor Exercise Bike - Adjustable & Smooth Ride. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 249.99 USD. 100 magnetic resistance levels. Backlit display.