| Pattern | Herringbone |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Item Diameter | 12 in |
| Material | Glass |
| Item Depth | 2.5 in |
| Vintage | Yes |
| Brand | Jeannette |
| Type | Console Bowl |
| Item Height | 3 in |
| Model | Jeannette Iris |
| Theme | Flower |
| Time Period Manufactured | 1930-1939 |
| Production Style | Pressed Glass |
| Item Weight | 3 lbs |
| Product Line | Iris & Herringbone |
Check the listing for details. Bowl Console Jeannette Iris Herringbone Ruffled Edge Clear Glass. Color: Clear, Condition: Used. Listed at 16.00 USD. The glass is clear. like vegetables. Pattern is Iris &. Large console bowl - the glass. This is a stunning piece of Jeanette.