| Dexterity | Right Hand |
|---|---|
| Overall Bow Length | 28" |
| Draw Length (in.) | 24.5"-30" |
| Color | Black |
| Custom Bundle | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Draw Length | 24.5"-30" |
| Material | NA |
| Draw Weight (lbs.) | 70lbs. |
| Bow Type | Compound |
| Archery Type | Compound bow |
| Suitable For | All |
| Modified Item | No |
| Sports Type | Archery |
| Brand | Bowtech |
| Main Color | Black |
| Type | Compound Bow |
| Overall Length (in.) | 28" |
| Model | CP28 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Brace Height | 6.75" |
| Draw Weight | 70lbs |
| UPC | 840107807696 |
Check the listing for details. Bowtech CP28, RH, #70, 24.5"-30" DL, Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 799.00 USD. Brand New Bowtech CP28, #70, 24.5-30” DL, RH, Black. 4.4lbs 335 FPS IBO 6.75” brace height 28” ATA Super smooth draw cycle and short axle to axle make this the perfect compact hunting bow for ground blinds or treestands!