| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Dexterity | Right Hand |
| Overall Bow Length | 28" |
| Draw Length (in.) | 24.5"-30" |
| Color | Black |
| Custom Bundle | No |
| Country of Manufacture | United States |
| MPN | A11149 |
| Draw Length | 24.5"-30" |
| Material | NA |
| Draw Weight (lbs.) | 60lbs. |
| Bow Type | Compound |
| Archery Type | Compound bow |
| Suitable For | All |
| Modified Item | No |
| Sports Type | Archery |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | Bowtech |
| Main Color | Black |
| Type | Compound Bow |
| Overall Length (in.) | 28" |
| Model | CP28 |
| Brace Height | 6.75" |
| Draw Weight | 60lbs |
| UPC | 840107807689 |
Check the listing for details. Bowtech CP28 - Right Hand - 60lbs - 24.5"-30" - Black - A11149. Color: Black, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 725.00 USD. Bowtech CP28 - Right Hand - 60lbs - 24.5"-30" - Black - A11149. When space is a premium, enter the CP28, the most compact DeadLock platform ever developed. The CP28 is a treestand hunter’s dream, built around a compact but stable riser design for ultra-maneuverability and increased accuracy.