| Length/Reach | 65mm |
|---|---|
| Stem Angle | 0° |
| Brand | Box |
| Country Of Manufacture | Taiwan |
| Harmonized System Code | 8714.99.60.00 |
| Material | Aluminum |
| Color | Grey |
| BR Product Type | Technical Product |
| Discipline | Mountain |
| Steerer Tube Size | 1-1/8" |
| Handlebar Clamp Size | 35.0mm |
Check the listing for details. Box Cusp Stem (Gunmetal) (35.0mm). Color: Grey, Condition: New. Listed at 89.10 USD. The Box Cusp Stem provides a solid connection. Using a 35mm handlebar clamp and 3D forged 6061-T6 aluminum, this stem reacts to every bit of input given by the rider. Stem Angle: 0°. Material: Aluminum.