| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Color Temperature | 2700K |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| MPN | A15CL |
| Number of Lights | 25 Bulbs |
| Installation Area | Indoor & Outdoor |
| Brand | Genuine Hometown Evolution, Inc Product |
| Type | Replacement Bulbs for String Lights |
| Voltage | 130 V |
| Power Consumption | 15W |
| Finish | Clear |
| Bulb Life Hours | 3,000 Hours |
| Lighting Technology | Incandescent |
Check the listing for details. Box of 25 A15 Clear 15W E26 Base Commercial String Light Replacement Bulbs. Color: Clear, Condition: New. Listed at 21.95 USD. Includes 1 Box of 25 A15 15-watt clear light bulbs with E26 medium base. A15 bulb size is 2.5″ tall by 2″ wide, not including the base. 15-watt, 130 volt, E26 Bulb, Nickel base, 2700K. This light bulb is also fully dimmable! The average bulb life is 3,000 hours. For indoor and outdoor use. Bulbs are made of glass that is shock resistant and will never fade or discolor. Compatible with all E26 base light strings. These commercial bulbs are great for outdoor patios, decks, backyards, restaurants, tents, and large open spaces. This is a Genuine Hometown Evolution, Inc. Product. We also have commercial string light bulbs in other styles! S14 Clear: Item# 292727462078 S14 LED: Item# 294036758326 A15 LED: Item# 303901980641