| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Color Temperature | 2700K |
| Color | Warm White |
| Material | Glass |
| MPN | G50LEDCLC9 |
| Number of Lights | 25 Bulbs |
| Installation Area | Indoor & Outdoor |
| Brand | Hometown Evolution, Inc. |
| Type | Replacement Bulbs for String Lights |
| Voltage | 130 V |
| Style | Modern |
| Features | Energy Saving |
| Power Consumption | 0.6W |
| Bulb Life Hours | 10,000 Hours |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Box of 25 G50 LED Diode 2” .6W C9 E17 Base String Light Replacement Bulbs. Color: Warm White, Condition: New. Listed at 49.95 USD. Includes 1 Box of 25 G50 LED Diode 0.6-Watt light bulbs with C9 (E17) base. G50 bulb size is 2″ tall by 2″ wide, not including the C9 (E17) base, which is 5/8″ wide. 0.6 watts, warm white E17 LED Diode bulb, 130 volts, Intermediate nickel base, 2700K. The average bulb life is 10,000 hours! They last over 3 times longer than incandescent bulbs while giving off the same brightness and warm glow. For indoor and outdoor use. Bulbs are made of glass that is shock resistant and will never fade or discolor. Compared to our incandescent G50 bulb, this diode LED bulb lasts 13 times longer! These LED globe bulbs also produce almost no heat. Compatible with all E17 C9 base light strings. These energy-saving bulbs are great for outdoor patios, decks, pool areas, backyards, tents, restaurants, and large open spaces. This is a Genuine Hometown Evolution, Inc. Product. We also have G50 Bulbs with E17 bases in other colors! Clear: Item# 303902033446 Mercury Gold: Item# 294040329211 Frosted White: Item# 295830185790