| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700 K |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| MPN | ST11CLR |
| Number of Lights | 25 Bulbs |
| Installation Area | Indoor & Outdoor |
| Brand | Genuine Hometown Evolution, Inc Product |
| Type | Replacement Bulbs for String Lights |
| Voltage | 130 V |
| Model | Vintage |
| Style | Vintage/Retro |
| LED String/Strip Type | N/A |
| Features | 2700K |
| Power Consumption | 5 W |
| Finish | Clear |
| Bulb Life Hours | 3,000 Hours |
Check the listing for details. Box of 25 ST11 Clear 5W C7 E12 Base String Light Replacement Bulbs. Color: Clear, Condition: New. Listed at 14.95 USD. Includes 1 Box of 25 ST11 Clear 5-watt light bulbs with C7 E12 base. ST11 bulb size is 2.5″ tall by 1″ wide, not including the base, which is 3/8″ wide. 5-watt, E12 glass light bulb, 130 volts, nickel base, 2700K. This light bulb is also fully dimmable! The average bulb life is 3,000 hours. For indoor and outdoor use. Compatible with all E12 C7 base light strings. These 5-watt globe bulbs provide the perfect amount of light for outdoor dining, patios, backyards, and decks. This is a Genuine Hometown Evolution, Inc. Product. This bulb is also available in larger sizes! ST40 Clear: Item# 303904236459 PS50 Clear: Item# 294040016763