| Color | Red |
|---|---|
| Fabric Type | Polyester,100 % Polyester |
| Special Feature | Hypoallergenic |
| Closure Type | Zipper |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Age Range Description | Adult |
| Material | 9" - 11" Depth Box Springs |
| Thread Count | 2000 |
| Model Name | Spring Encasement |
| Manufacturer | HOSPITOLOGY |
| Item Firmness Description | Plush |
| Product Dimensions | 11.2 x 9.6 x 3.3 inches |
| Item Weight | 2.16 pounds |
| Item model number | SDSB02F |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Date First Available | November 22, 2011 |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars |
| Item Length | 11.2 |
| Item Height | 3.3 |
| Item Width | 9.6 |
| Material Type | 9" - 11" Depth Box Springs |
| Size | Full 9" Standard |
Check the listing for details. Box Spring Encasement - Zippered 9" - 11" Depth Box Springs Full 9" Standard. Color: Red, Condition: New with tags. Listed at 49.05 USD. Can help improve sleep by reducing common substances that can reach the sleeper and disrupt respiratory function. Full/Double size (54” x 75”) fits box spring depths of 9"- 11". Box spring cover is independently lab-tested.