| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Headset Type | Threadless - Integrated/Internal (IS) |
| Color | Blue |
| Item Diameter | 1 in |
| Set Includes | Bearing, Headset, Headset Cap |
| Material | Aluminum |
| MPN | BX-HS16AI001-BL |
| Steerer Tube Diameter | 1 in |
| California Prop 65 Warning | "This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer, cause birth defects and/or other reproductive harm." |
| Brand | Box Components |
| Unit Type | Unit |
| Model | BOX TWO |
| Compatible Bike Type | BMX Bike, BMX Bike - Racing |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 77.0 g / 2.7 oz |
| Part Type | Headset |
| UPC | 639266096955 |
Check the listing for details. BOX TWO ALLOY SEALED INTEGRATED 1" BMX HEADSET BLUE. Color: Blue, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 44.99 USD. Box Two™ Integrated Headsets feature an aluminum compression cap, CNC-machined bearing cover, and split crown race with super-smooth rolling, precision 45x45 bearings. • Expansion Plug: Steel. Precision Sealed Bearings.