| Shape | Round |
|---|---|
| Maximum Timer Setting | 48 hrs |
| Power Source | Electric |
| Wattage | 350 Watts |
| Upc | 810043375658 |
| Product Dimensions | 12.2"d X 12.2"w X 8.98"h |
| Is The Item Dishwasher Safe? | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 8.98 Inches |
| Style | Expandable To 7 Trays |
| Features | Digital Timer, Adjustable Height, BPA Free, Quiet Operation, Overheat Protection, Automatic Shutoff, Dishwasher Safe, Food Safe, Temperature Control, Touch-Control LED Display, Expandable, Includes Recipe Book |
| Unit Quantity | 4.85 lbs |
| Item Dimensions D X W X H | 12.2"d X 12.2"w X 8.98"h |
| Material Features | Food Safe |
| Number of Trays | 5 |
| Color | White |
| Item Diameter | 12.2 in |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Item Depth | 12.2 in |
| Brand | Unbranded |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Type | Food Dehydrator |
| Model | Food Dehydrator |
| Dehydrator Fan Location | Bottom Mount |
| Temperature Range | 95-165 F Degrees Fahrenheit |
| Item Shape | Round |
| Power | 350 W |
| Item Weight | 4.85 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. BPA-Free Dehydrator for Jerky & Snacks - Customizable 48H Timer & Easy Cleaning. Color: White, Condition: New. Listed at 83.99 USD. BPA-Free Dehydrator for Jerky & Snacks. Unleash the culinary artist within you with the ultimate food dehydrator. Why Choose Our Dehydrator?. EASY TO CLEAN: Trays are dishwasher-safe, while other accessories require hand-washing for easy maintenance.