| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | AFI |
| Model | AR248824 |
| MPN | AR248824 |
| Color | Brown |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 37" |
| Item Width | 44" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Bradford Twin Solid Wood Headboard in Walnut |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | AFI |
| Product | Bradford Twin Solid Wood Headboard in Walnut |
| Installation | Yes |
| UPC | 782219041462 |
Check the listing for details. Bradford Twin Solid Wood Headboard in Walnut. Color: Brown, Condition: New. Listed at 96.15 USD. The minimalist profile creates a polished backdrop for any bedding style, while two adjustable height settings help you achieve the right look and fit for your mattress setup. Two-Height Adjustability: Choose from two mounting positions to dial in the right headboard height for your mattress & foundation setup.