| Main Purpose | Mental Health, Depression, Obsessive-Compulsive Disorder (OCD), Anxiety, Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD), Stroke Rehabilitation, Schizophrenia, Parkinson's Disease, Alzheimer's Disease, Chronic Pain, Multiple Sclerosis, Neuropathic Pain, Migraine |
|---|---|
| Variable Frequency Modes | 11 Modes to Choose |
| Magnetic Field Frequency | 1/5/10/15/20/30/40/50Hz, 8 Fixed Frequency Adjustable |
| Power Source | Power Adapter |
| Head Vibration Mode | Available |
| Material | ABS |
| Time | 0-95 Minutes, Every 5 Minutes Adjustable |
| Machine Size | 27.97*18.97*8.06cm/11.01*7.47*3.17in |
| Weak Level Magnetic Strength | 6mT-10mT |
| Power Supply | AC 100V-240V, 50Hz/60Hz |
| Brand | Dawfek |
| Number of Therapeutic Heads | 1 Large Therapeutic Head + 8 Small Therapeutic Head |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | rTMS |
| Body Area | Head |
| Features | Adjustable, Portable, Practical to Use, Transportable |
| Strong Level Magnetic Strength | 11mT-19mT |
| Net Weight | Machine:1kg/2.21lbs; Therapeutic Head:0.7kg/1.54lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Brain Therapy Machine Deep Transcranial Magnetic Stimulation rTMS for Depression. Condition: New, Made in China. Listed at 1209.00 USD. The magnetic stimulation cap is light in weight, small in size, and suitable for people with different head circumferences. rTMS Transcranial Magnetic Stimulator for Brain Disease. The stimulator is connected to a magnetic coil attached to the scalp, which generates a varying electric current within the coil, which creates a varying magnetic field that induces an electric current within an area of the brain itself.