| Main Purpose | Mental Health, Depression, Obsessive-Compulsive Disorder (OCD), Anxiety, Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD), Stroke Rehabilitation, Schizophrenia, Parkinson's Disease, Alzheimer's Disease, Chronic Pain, Multiple Sclerosis, Neuropathic Pain, Migraine |
|---|---|
| Variable Frequency Modes | 11 Modes to Choose |
| Magnetic Field Frequency | 1/5/10/15/20/30/40/50Hz, 8 Fixed Frequency Adjustable |
| Power Source | Power Adapter |
| Head Vibration Mode | Available |
| Material | ABS |
| Time | 0-95 Minutes, Every 5 Minutes Adjustable |
| Machine Size | 27.97*18.97*8.06cm/11.01*7.47*3.17in |
| Weak Level Magnetic Strength | 6mT-10mT |
| Power Supply | AC 100V-240V, 50Hz/60Hz |
| Brand | Dawfek |
| Number of Therapeutic Heads | 1 Large Therapeutic Head + 8 Small Therapeutic Head |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | JLC01 |
| Body Area | Head |
| Features | Adjustable, Portable, Practical to Use, Transportable |
| Strong Level Magnetic Strength | 11mT-19mT |
| Net Weight | Machine:1kg/2.21lbs; Therapeutic Head:0.7kg/1.54lbs |
Check the listing for details. Brain Wellness Device rTMS Transcranial Magnetic Stimulation Machine for Anxiety. Condition: New. Listed at 1199.06 USD. Principle of Transcranial Magnetic Stimulation. Magnetic intensity can be selected between weak (6–10mT) and strong (11–19mT). Vibration can be turned on or off.