| Head Style | Flat |
|---|---|
| Item dimensions L x W x H | 7 x 3 x 1.5 inches |
| Exterior Finish | Machined |
| Point Style | Type A Point |
| Metal Type | Alloy Steel |
| Head Type | Flat |
| Item Weight | 8 ounces |
| Thread Type | Unc |
| Fastener Type | Screw |
| Thread Style | Right Hand |
| Thread Class | 2A |
| Fastener Size | 3/4 in x 1 in |
| Size | Onesize |
| Maximum Shear Strength | 30000 psi |
| upc | 031508375123 |
| Global Trade Identification Number | 00031508375123 |
| Model | Brake Self Adjuster Repair Kit |
| Product Dimensions | 7 x 3 x 1.5 inches |
| Item model number | BRAK2599 |
| Manufacturer Part Number | BRAK2599 |
| OEM Part Number | BRAK2599 |
| Date First Available | November 10, 2005 |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars |
| Item Length | 7 |
| Item Height | 1.5 |
| Item Width | 3 |
| UPC | 031508375123 |
Check the listing for details. - BRAK2599 Adjuster Kit. Condition: New. Listed at 39.70 USD.