| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Socket Type | 3 Pin |
| Wire Quantity | 3 |
| Warranty | 1 Year |
| Items Included | 3-Way Harness Connector |
| Material | Copper, PA66 |
| Item Length | 6" |
| Vintage Part | No |
| Placement on Vehicle | Master Cylinder Pressure Sensor |
| Type | Connector |
| Interchange Part Number | 2-967642-1 |
| OE/OEM Part Number | 3U2Z-14S411CCB |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 15mm |
| Number in Pack | 1 |
| Connector Type | Female |
| Features | High Heat Resistant, Long Lifespan |
| Terminal Quantity | 1 |
| Universal Fitment | Yes |
| Item Width | 18.7mm |
| Performance Part | No |
| Brand | Motorcraft |
| Manufacturer Part Number | WPT-1162 |
Check the listing for details. Brake Pressure Sensor Connector MOTORCRAFT WPT-1162. Condition: New, Made in United States. Listed at 18.00 USD. Unassembled connectors are also available for the purpose of repining. Pre-assembled pigtails for this connector are also available in green, white, or black.