| Sanding, Grinding and Polishing Accessory Type | Sandpaper |
|---|---|
| Sandpaper Type | Ceramic |
| Tools Product Type | Power Tool |
| UPC | 0008925148357 |
| MPN | DND050ASTH50P |
| Product Length (in.) | 6.05 in |
| Suitable For | Polishing, Orbital Sander |
| Size (in.) | 5 |
| Grit | 80, 120, 180, 220, 400 |
| Item Height | 2.7 in |
| Power Tool Accessory Type | Sanding/Grinding/Polishing Accessory |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Ideally Used With | Disc & Orbital Sanders |
| Product Width (in.) | 5.65 in |
| Item Diameter | 5 in |
| Color | Red |
| Material | Ceramic Blend |
| Wheel Diameter (in.) | 5" |
| Brand | Diablo |
| Type | Sanding Disc |
| Kit | Yea |
| Sanding Grade | Coarse, Medium, Fine, Ultra Fine, Micro Fine |
| Model | Diablo DND050ASTH50P |
| Product Height (in.) | 2.7 in |
| Package Quantity | 50 |
| Attachment Method | Hook & Loop |
| Backing Material | Other |
| Application | Grinding/Sanding |
| Country of Origin | Switzerland |
Check the listing for details. BRAND NEW DIABLO 5” SandNET Reusable Sanding Discs- 50 Disc Assorted Pack. Color: Red, Condition: New, Made in Switzerland. Listed at 17.99 USD. 10X longer life versus standard sanding discs. Clog-reducing net design for less dust build-up and longer sanding life.