| Number of Keys | 2 |
|---|---|
| Unit Count | 1 Count |
| Size | Small |
| Included Components | 1 Fireproof Lock Box |
| Material Type | Steel, Fire-resistant Composites |
| Upc | 049074032104 |
| Chamber Width | 15.3 Inches |
| Suitable For | Money, Valuables, Documents, Jewelry, Important Papers, Digital Media |
| Security Rating | Not Rated |
| Control Type | Key Control |
| Capacity | 0.25 Cubic Feet |
| Item Height | 6.3 in |
| Chamber Height | 6.3 Inches |
| Style | Fire Resistant Box |
| Features | Fire Resistant, Durable, Portable |
| Item Type Name | Fireproof Lock Box |
| Unit Quantity | 0.25 cu. ft. |
| Item Width | 15.3 in |
| Special Feature | Durable,fire Resistant,resistant |
| Item Dimensions D X W X H | 12.1"d X 15.3"w X 6.3"h |
| Color | Black |
| Material | Steel, Fire-Resistant Composites |
| Item Depth | 12.1 in |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Brand | Unbranded |
| Type | Fire Safe |
| Lock Type | Key |
| Lock Mechanism | Key |
| Fixture Type | Floor Mounted |
| Alarm | Lock |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Durable,fire Resistant,resistant |
| Chamber Depth | 12.1 Inches |
| Fire Rating | 30 mins |
| Item Weight | 16 lb |
Check the listing for details. Brand New Fireproof Safe Box with Key Lock, Compact Secure Storage for Home. Color: Black, Condition: New. Listed at 64.99 USD. Peace of mind with fireproof and waterproof features. Why choose our Fireproof Safe Box?. Key Lock: Features a privacy key lock to keep unwanted viewers away and prevent the lid from opening in a fire; includes two keys for your convenience.