| Size Category | Large |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Front-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Energy Consumption per Year | 101-150 kWh/year |
| Dryer Programs | Heavy Duty |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 34 |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Cable Length | 5 ft |
| Finish | Glossy |
| Item Width | 30 in |
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - D |
| Item Depth | More than 35 in |
| Brand | LG |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Anti-Allergy, Bedding, Bulky Items, Custom Programs, Delicates/Lingerie, Heavy Duty, Permanent Press, Pre-Wash, Quick Wash, Rinse & Spin, Towels, Whites |
| Model | WM9500HKA |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Power | 400 W or less |
Check the listing for details. Brand New LG Mega Capacity Washer & Dryer Set - Never Used - Original Packaging. Condition: Open box. Listed at 3199.00 USD.