| Brand | Controx |
|---|---|
| End Type | Single End |
| Number Of Flutes | 2 |
| End Mill Type | Square End Mill |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Material | Cobalt |
| Length Of Cut | 1-5/8 |
| Mill Diameter | 1 in |
| Shank Diameter | 1 in |
Check the listing for details. Controx Cobalt 1" 2Fl Finish EM #232061. Condition: New. Listed at 29.95 USD. 1" x 1" shank x 1-5/8" loc x 4-1/8" oal 2 flute finish endmill.