| Brand | Controx |
|---|---|
| End Type | Ball |
| Number Of Flutes | 4 |
| End Mill Type | Ball End Mill |
| Overall Length | 2-7/16 in |
| Material | Cobalt |
| Length Of Cut | 5/8 in |
| Mill Diameter | 1/4 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
Check the listing for details. Controx Cobalt 1/4 4Fl Ball EM #234900. Condition: New. Listed at 14.98 USD. High quality Controx. 1/4 x 3/8 shank x 5/8 loc x 2-7/16" oal 4 flute ball.