| Brand | Controx |
|---|---|
| End Type | Single End |
| Number Of Flutes | 4 |
| End Mill Type | Square End Mill |
| Overall Length | 4-1/4 in |
| Material | Cobalt |
| Length Of Cut | 2 in |
| Mill Diameter | 3/4 in |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Country of Origin | Germany |
Check the listing for details. Controx Cobalt 3/4 x2 4Fl Finish EM #234850. Condition: New, Made in Germany. Listed at 29.95 USD. Great quality Controx. 3/4 x 3/4" shank x 2" loc x 4-1/4" oal 4 flute center cut finish endmill.