| Brand | Coloplast |
|---|---|
| Type | Urinary Leg Bag |
| Material | Latex |
| Department | Unisex |
| Size | Not Specified |
| Absorbency | 1, 000 mL |
| Capacity | 1,000 mL |
| Expiration Date | Contact Customer Service for Expiration Date |
| MPN | 21054 |
| Manufacturer Warranty | Other: See Item Description |
| Features | Disposable |
| Model | 21054 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Item Height | 0.500 in |
| Item Length | 9.600 in |
| Item Width | 8.200 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| application | Urinary Leg Bag |
| Packaging | 1 |
| Scent | Not Specified |
| Volume | 1,000 mL |
| UPC | 05708932539388 |
Check the listing for details. Conveen Security+ 1000 mL Urinary Leg Bag Sterile 21054. Condition: New. Listed at 13.25 USD. 34 ounce (1,000 mL): The ample storage capacity of the bag allows for extended use to provide confidence throughout the day. Levered opening: The Convene Security+ urinary leg bag provides hygienic and easy emptying for safety and quick access. 50-centimeter tubing: The ample-size tubing provides flexibility and keeps urine flow unobstructed. Sterile design: The Convene leg bag is sterile to help keep users safe from urinary tract and other potential infections. Free of PVC and phthalates .