| Tensile Strength | 1500 Pounds |
|---|---|
| Unit Count | 4.0 Count |
| Included Components | Ratchet Straps, Instruction, Storage Bag |
| Size | 4pk -1,500lbs |
| Item Diameter | 1 inch |
| Breaking Strength | 1001-1500 lbs |
| Color | Black |
| Compatible With Vehicle Type | Atv, Utv, Trailer, Truck, Suv, Motorcycle |
| Brand | Unbranded |
| End Type | S-Hook |
| Type | Ratchet Tie Down Strap |
| Item Dimensions L X W | 144"l X 1"w |
| Load Capacity | Pound 500 |
| Item Height | 0.1 Inches |
| Hardware Material | High Carbon Steel |
| Fastener Type | S-hook |
| Tie Material | Polyester |
| Item Type Name | Retractable Ratchet Straps |
| Unit Quantity | 4 |
| Item Weight | Not specified |
| End Material | Stainless Steel |
| Working Load Limit | 501-1000 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Convenient 4-Pack Heavy-Duty Ratchet Straps - 1,500lb Auto Retractable Tie-Downs. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 78.99 USD. With a remarkable capacity of 1,500LBS breaking strength and added safety features like reflective ribbons and coated hooks, they provide unrivaled reliability at every turn. - 1,500lb Auto Retractable Tie-Downs.