| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | AC-Powered |
| Wattage | 2000 Watts |
| ●working Current | 110v/16a; 220v/10a |
| Material Type | Plastic, Rubber, Stainless-steel |
| Contact Type | Normally Open |
| Mounting Hole Diameter | 1.25 Inches |
| Horse Power | Up to 2 hp |
| Control Type | Manual |
| Operating Voltage | 240 Volts |
| Voltage | 120V/240V |
| Maximum Current | 16 Amps |
| Connector Type | Screw |
| Contact Material | Stainless Steel |
| ●working Voltage | Av110-240v(50/60hz) |
| Features | Quick Lock Mount, Waterproof, Built-in Air Switch, Noise Insolation |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Kitchen, Any Room |
| Dispenser Feed | Continuous Feed |
| Item Diameter | 1.25 in |
| Control Method | Push Button |
| Color | Stainless Steel Brushed |
| Current Rating | 16 Amps |
| Compatible Model | For in sink disposers, For InSinkErator Badger 1, For InSinkErator Badger 5, For InSinkErator Badger 5XP, For InSinkErator Evolution Essential XTR, For InSinkErator Evolution Septic Assist, For Moen EXL100C, For Moen GX100C, For Waste King 9940, For Waste King 9950, For Waste King L-1001, For Waste King L-111, For Waste King L-2600, For Waste King L-3200, For Waste King L-3300, For Waste King L-5000TC, For Waste King L-8000, For Waste King L-8000TC |
| Switch Type | Toggle |
| ●max Power | 2000w |
| Set Includes | Air Switch, Dual-outlet power module, 1 m/3.3 ft Soft Tube, Mounting screws, Installation instruction |
| Material | Stainless Steel, Plastic, Rubber |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Terminal | Screw |
| Operation Mode | On-off |
| Brand | Unbranded |
| Number Of Positions | 2 |
| Type | Dual Outlet Short/2'' |
| Assembly Required | No |
| Circuit Type | Dedicated |
| Power | 2000W |
| Item Weight | Varies |
Check the listing for details. Convenient Push Button Air Switch Kit for Dual Outlet Waste Disposal Solutions. Color: Stainless Steel Brushed, Condition: New. Listed at 49.35 USD. With two power outlet options and easy installation, you will enjoy a tidy, efficient kitchen setup. Don't settle for less when you can have both style and functionality in your kitchen. Crafted from stainless steel, this air switch is not only resilient but also adds a touch of elegance to your countertop.