| Memory Card(s) Supported | MicroSD, MicroSDHC, microSDXC, SD, SDHC, SDXC, TF |
|---|---|
| Connectivity | Micro SD SD, SD, TF |
| Material Type | Plastic |
| Packing Height | 2 mm |
| Packing Weight | 20 g |
| Packing Width | 100mm |
| Type | Micro SD to SD Adapter |
| Additional Features | * Memory card sold separately |
| Compatible | Compatible with microSD / microSDHC / microSDXC |
| Packing Length | 200mm |
| MPN | NEDGENTFSD2nd |
| Brand | Unbranded |
Check the listing for details. Converter MICRO SD to SD CARD ADAPTER READER SDHC SDXC MEMORY CARD. Condition: New. Listed at 2.15 USD. Trans Flash / Micro SD to SD adapter will work with any Micro SD, SDHC, SDXC, TF card, simply insert the micro SD card into this adapter. The adapter quite simply converts your micro SD card into an SD card for flexibility in personal storage.