| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Material | Velvet+Wood+Foam, Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Velvet |
| Assembled Sofa Depth | 34.25 in |
| Assembled Sofa Heighht | 32.28 in |
| ssembled Bed Depth | 38.58 in |
| Assembled Bed Height | 17.72 in |
| Brand | Unbranded |
| Color | Black |
| Item Height | As show |
| Item Length | 70.87 in |
| Item Width | As show |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 800lbs |
| Features | Convertible, Adjustable, With Cushions |
| Frame Material | Wood+Metal |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 76.06lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Home Soft Sleeper Sofa Bed Folding Modern Sofa Bed Pillow Top Arms. Color: Black, Condition: New. Listed at 329.85 USD. Product Type: Sofa Bed. Assembled Sofa Heighht: 32.28. Assembled Sofa Depth: 34.25. 2 seater sofa. Bed Size: Twin. Assembled Bed Height: 17.72. Assembled Bed Depth: 38.58. A moderate pat on the cushion can speed up air entry and speed up expand.