| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Corduroy+Foam |
| Shape | As shown in the picture |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 33.07 in |
| Item Length | 80.31 in |
| Item Width | 40.35 in |
| Type | Accent Chair |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Padded Seat, Upholstered, With Cushions, Convertible, With Arms |
| Theme | Family |
| Frame Material | Foam |
| Assembly Required | No |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults, Teens, Kids |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 113.76 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Set Includes | Cushion |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Number of Items in Set | 1 |
| Personalized | No |
Check the listing for details. Convertible Modular Sectional Sofa Loveseat Couch w/ 2 Pillows for Small Space. Color: Beige, Condition: New. Listed at 549.99 USD. 【No Assemly Required】Get your cloud couch with ottoman ready in just one simple step! Unbox the cushions, arrange them, and allow 48–72 hours for natural expansion. No tools or complicated assembly needed.