| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Polyester Blend+Wood+Metal+Sponge |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Linen |
| Dimension | 65.74''L x 37.00''W x 34.00''H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 34.00 in |
| Item Length | 65.74 in |
| Item Width | 37.00 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Polyester Blend |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Sponge |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible, Adjustable, With Cushions |
| Frame Material | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 109.12 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Loveseat Sofa w/ Pull-Out Bed & Adjustable Armrests. Color: Beige, Condition: New. Listed at 515.99 USD. It caters to both daily sitting and lying down needs as well as temporary overnight stays, achieving "dual uses in one room". Product type sofa. Sofa fabric Polyester blend. Whether the sofa cover can be removed NO.