| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Foam+Cotton |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Dimension 1 | 55.12''L * 44.09''W * 31.89'' H |
| Dimension 2 | 91.34''L * 55.12''W * 31.89'' H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 31.89 in/ 31.89 in |
| Item Length | 55.12 in/ 91.34 in |
| Item Width | 44.09 in/ 55.12 in |
| Type | Sofa Bed |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | with Cup Holder, with USB Port |
| Theme | Modern |
| Frame Material | Wood |
| Department | Adults, Teens, Kids, Baby |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 92.81 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Single Sofa Bed Folding Sofa Bed Lounge Chairs. Color: Beige, Condition: New. Listed at 489.99 USD. Our lounge chair is made of corduroy fabric, which is soft and flexible to the touch, providing an excellent sitting and lying experience. When you sit on the sofa, the corduroy fabric fits snugly against your skin, providing a warm and cozy feel.