| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet+Wood+Cotton+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Velvet |
| Dimension | 73.20''L x 33.10''W x 36.00''H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 36.00 in |
| Item Length | 73.20 in |
| Item Width | 33.10 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Cotton |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible, Adjustable |
| Frame Material | Wood+Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 146.60 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed 3-in-1 Multi-Function Sleeper Sofa Chair w/ Pull-Out Bed. Color: Beige, Condition: New. Listed at 579.99 USD. There are two length options. Breathable velet fabric and high-density sponge upholstery give a soft feeling and excellent support. Suitable for any scene: this multifunctional pull-out sofa bed can be placed in living room and bedroom,it can be used for guests or children's bed.