| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Frame Material | Linen+Foam+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Linen |
| Dimension | As shown in the picture |
| Weight Capacity | 180 lbs |
| Brand | Unbranded |
| Color | Brown |
| Item Height | 27.56 in |
| Item Length | 27.56 in |
| Item Width | 43.31 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 22.00 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed Adjustable Floor Couch Single Sofa Chairs Folding Sofa Bed. Color: Brown, Condition: New. Listed at 149.85 USD. 14 sections adjustable: this sofa can be adjusted to 14 different positions. One position is sitting and the other is lying. You can adjust the position at will. The folding mattress sofa can not only be a sofa, but also a bed.