| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Color | Beige |
| Item Height | 33.07 in |
| Item Length | 31.30 in |
| Item Width | 31.50 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Velvet fabric |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible |
| Frame Material | High-quality steel |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 63.93 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed Chairs 3-in-1 Multi-Functional Folding Sofa Beige. Color: Beige, Condition: New. Listed at 279.99 USD. Loveseat Sofa. Convertible Sofa Bed. Single Sofa. 3 Seater Sofa. L Shaped Sofa. 3-in-1 Convertible Design - This versatile sofa chair bed can be easily and quickly converted into an armchair, a guest bed, as well as a recliner.