| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Material | Velvet |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Velvet |
| Dimension | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Color | Navy |
| Item Height | 17.50 in |
| Item Length | 68.50 in |
| Item Width | 24.50 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible |
| Frame Material | Metal |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 56.10 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed Multi-Function Folding Recliner Sofa Chair w/ Pillows Navy. Color: Navy, Condition: New. Listed at 279.68 USD. Material: Sofa Bed is wrapped in premium velvet fabric, High-density sponge makes the sofa very elastic, nice for rest and sleep. 1 x Sofa Bed. The soft and plush fabric enhances the overall comfort level, making it a perfect spot for relaxation.