| Stove Type Compatibility | Electric, Gas |
|---|---|
| Number of Items in Set | 12-Piece |
| Shape | Round |
| Item Diameter | 8 in |
| Type of Oven | Induction, Gas, Electric, Microwave Oven |
| Color | Blue |
| MPN | 02588 |
| Material | Stainless Steel, Aluminum |
| Set Includes | Saucepan |
| Item Length | 2 in |
| Item Depth | 8 in |
| Brand | Cook N Home |
| Type | Pan Set |
| Item Height | 8 in |
| Features | Non-Stick, Insulated Handle, With Lid |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 2 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Cook N Home Pots and Pans Nonstick Cookware Set 12-Piece, Kitchen Cooking Set. Color: Blue, Condition: New, Made in United States. Listed at 59.99 USD. Made of thick gauge aluminum provides quick and even heat conduction and prevents hot spots. Nonstick coating makes food release and cleaning easy and allows for healthy cooking. Lids fit on fry pans.