| Appliance Capabilities | Shred, Slice, Chop, Vegetables, Blend |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Item Diameter | 12 in |
| Material | Plastic & Stainless Steel |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Fruit, Nuts, Vegetable |
| Number of Speeds | 2 |
| Brand | Cook's Essentials |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Capacity | 5 Cups |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 94730 |
| Number of Blades | 4 |
| Features | Click Lock, Detachable Parts, Continuous Feed, Multi-Purpose Blade, Non-slip Feet, Pulse Function, Recipe Booklet, Reversible Blades, Safety Lock |
| Components Included | Base, Blades, Blender, Bowl, Chopper, Citrus Press, Cone, Container, Cutter, Disc Set, Grater, Instruction Booklet, Instruction Manual, Lid, Mixer, Motor Base, Pitcher, Pusher, Recipe Book, Recipes, S Blade, Shredder, Slicer, Spatula |
| Finish | Glossy |
| Item Width | 12 in |
| Item Weight | 5 lbs |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Cook’s Essentials 94730 Multi-Function Food Processor Blender Citrus Press Slice. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 110.99 USD. Model: 94730. Fine julienne chipper disc. Thick slicing / coarse shredding. Thin slicing / fine shredding. Blender jug with lid. Dual appliance: food processor + blender. Multi-function (process, slice, shred, chop, mix, juice, blend).