| Number of Compartments | 7 |
|---|---|
| Shape | Round |
| Power Source | Electric |
| Color | Red |
| Brand | Cookinex |
| Type | Cupcake/Muffin Maker |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Model | Intertek ED-322 |
| Features | Non-Stick |
| Components Included | Instruction Booklet |
| Number of Items | 1 |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 4 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 812688014268 |
Check the listing for details. Cookinex Mini 7 Cupcake & Muffin Maker Nonstick Round Red New In Box. Color: Red, Condition: New. Listed at 16.99 USD. Make delicious cupcakes and muffins with the Cookinex Mini 7 Cupcake & Muffin Maker. This nonstick round red baker is perfect for any kitchen with its electric power source and 1000W power. It has seven compartments for baking multiple items at once and comes with an instruction booklet for easy use. This unit is a must-have for any dessert lover with its Cookinex brand and Intertek ED-322 model. The unit type is a cupcake/muffin maker with features including non-stick components and a voltage of 120V. It weighs 4lbs and has one setting/program. Get ready to bake with this amazing appliance!